Dace Gaile
MEISTARS jeb darbs dara darītāju un veidojas meistars pats sev un citiem!
Aicinām iepazīties - Dace Gaile, biedrība "Mans tautastērps".
Dace par sevi: "Jau daudzus gadus darbojos Latviešu tautas mākslas jomā un esmu Tautas lietišķās mākslas studijas “Draudzība” dalībniece. Paralēli tautas mākslai darbojos folkloras kopās, kur viena no galvenajām un svarīgajām sastāvdaļām ir Latviešu etnogrāfiskais tautas tērps jeb kā senāk teica Goda tērps. Pati esmu uzaudusi jau 3 brunčus, bet kopā izveidojusi, iesaistot palīgus, sev 5 etnogrāfiskā Goda tērpa komplektus. Manā pūrā ir 5 Vidzmes novada tautas tērpi – Liepa, Ogre, Liepupe, Prauliena un Vilzēni. Veidojot un komplektējot savus tautas tērpus – esmu pētījusi materiālus gan no grāmatām, gan arī muzeju fondos pieejamos, gan arī konsultējusies ar citiem speciālistiem. Ceļš līdz 5 tautas tērpiem ir garš - sākās tas skolas laikā, kad bija pirmais Liepas tērps. Gāja laiks un, turpinot darboties folklorā, un, paralēli tautas mākslā, tapa nākamais tautas tērps ar sarkani zili svītrotiem Ogres brunčiem. Runājoties ar kolēģi no audēju jomas, tiku pie zili oranži strīpotiem Liepupes brunčiem. Pēc tam jau āķis lūpā un vēlme tikt atkal pie jauniem brunčiem, kad tapa mīļie Praulienas brunči. Līdz pienāca brīdis kad piepildīju mammas lolotu spani par Vilzēnu brunčiem, jo no šīs puses nācis mammas tētis un viņai ļoti patika kaut neliels, bet fragments no Vilzēnu brunžiem – nu sapnis ir kļuvis par īstenību un Vilzēnu tautas tērps ir tapis.
Kā amata meistars regulāri esmu dalījusies ikgadējā pasākumā “Stiec savu meistaru”, daudzās citās meistarklasēs, amata prasmes rādītas Hanzas dienā Lībekā 2015.gadā.
Man tautas tērps nozīmē piederību Latvijai un latviešu tautai, identitātes apzināšana. Uzvelkot kādu no tērpiem un jo īpaši Praulienas tērpu jūtos īpaši , izslienas mugura un lepnums par Latvijas krāšņajiem tērpiem. Pēdējie trīs tērpi praktiski viss komplekts ir pašas taisīts – gan austas detaļas gan sašūts kopā; tik pirmajam tērpam brunčaudums nav pašas austs, bet sašuvu kopā ar mammas palīdzību gan pati, tik ņieburs un zīļuvaiņags nav pašas taisīts.
Novēlu katram Latvietim atrast savu tautas tērpu, pēc iespējas izgatavot pašam, jo tad tērpa vērtība tik aug; vilkt mugurā pēc iespējas vairāk – ģimenes godos, saulgriežos un citos svētkos!"
Kontakti: T.- 29557886
epasts: [email protected]